16 października 2016 – VI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej

fot. Beata Kądziołka

W niedzielę 16 października 2016 w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej odbył się VI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Przegląd jest fantastycznym sposobem na pokazanie twórczości różnych ludzi, zwłaszcza działań już zanikających, takich jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, oraz pokazanie nowszych technik np. decoupage czy technika wstążeczkowa. Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Porębie Spytkowskiej, powołane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz Zespół „Porębianie” i Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska działająca przy MOK Brzesko.

Po raz kolejny do Poręby Spytkowskiej zjechali się rękodzielnicy i twórcy z różnych miejscowości, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Świetlic Wiejskich powiatu brzeskiego. W tym roku prezentowały się obok organizatora, czyli Poręby Spytkowskiej, miejscowości Biesiadki, Brzesko, Bucze, Przyborów, Uszew, Zawada Uszewska, Złota, a także produkt Sądeckiej Organizacji Turystycznej „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” oraz Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne „Kraków i Okolice”. Każda z miejscowości przygotowała stoisko (łącznie 10 stoisk) prezentujące prace własne członków organizacji zrzeszającej oraz prace lokalnych twórców. Były więc i przepiękne kwiaty z bibuły, połączone w finezyjne kompozycje, były i flakony ozdabiane techniką decoupage, były i misternie wyplatane makramy ze sznurka, były i koronki, były i haftowane obrazy, były i zwierzątka ze wstążeczek a nawet ozdoby świąteczne w różnych technikach (i bombki, i choinki, i pisanki, i króliki)…. Jednym słowem szeroki przegląd twórczości i misternej pracy różnych ludzi, a jakość wykonania tych prac jest zadziwiająca. Dodatkowo każda z prezentowanych miejscowości/organizacji przygotowała  stoisko z kuchnią regionalną. W tym roku królowało proste, ale wyśmienite jedzenie, jak pachnący chleb ze smalcem lub pieczonym schabem, obok pierogów, kapuśniaczków i szarlotki, oczywiście. Nie zabrakło przetworów, soków, i nalewek ziołowych.

Impreza była również podsumowaniem Projektu „Dom Rękodzieła” – serii otwartych warsztatów z bibułkarstwa, decoupage i sznurka przeprowadzonych na Świetlicy Wiejskiej Poręba Spytkowska w sierpniu i wrześniu.

Tego wieczoru wystąpiła młodzież Zespołu Pieśni i Tańca “Porębianie” prezentująca tańce i przyśpiewki regionu łowickiego ,sądeckiego oraz Krakowiaków Wschodnich oraz Grupa Śpiewacza.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim Uczestnikom, biorącym udział w Przeglądzie, za zaangażowanie i włożony trud w przygotowanie stoisk. Dziękujemy wszystkim Szanownym Gościom za odwiedzenie Przeglądu. Dziękujemy Szanownym Sponsorom za ufundowanie nagród i upominków dla Uczestników i udzielone wsparcie finansowe (Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Starostwo Powiatowe, Dyrektor MOK Brzesko Małgorzata Cuber, Małopolska Izba Rolnicza, Rada Sołecka Poręba Spytkowska).
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i miłą atmosferę. I oczywiście zapraszamy za rok!

Dziękujemy za wsparcie działalności Zespołu Pieśni i Tańca Porębianie panu Marianowi Kasperczykowi – Usługi Sprzętowo-Budowlane, panu Lechowi Pikule Prezesowi Banku   Spółdzielczego w Brzesku.